Budowa elektrowni wiatrowych służy realizacji celów strategicznych kraju i regionu, które to cele obejmują m. in. wzrost udziału OZE w elektroenergetyce. Jest jednocześnie tak wiele obostrzeń/wymogów, jakie przedsięwzięcie ma spełnić lub od jakich jest uzależnione poczynając od warunków wietrznych terenu i możliwości przyłączeniowych przez odległość od zabudowy i poniekąd związane z tym spełnienie norm akustycznych po minimalizację wpływu na florę, faunę i różnorodność biologiczną obszaru. Jakie znaczenie w tej wielokryterialnej analizie ma ocena oddziaływania wizualnego farmy wiatrowej? Wpływ farmy wiatrowej na krajobraz to raczej nie będzie być albo nie być dla inwestycji. Jest to jeden z parametrów o niższej wadze, a jednak mający swoje miejsce. Analiza krajobrazowa jest wszak wymagana ustawowo w procedurach oceny oddziaływania na środowisko.
Realizacja inwestycji jaką jest farma wiatrowa zawsze będzie wpływać na krajobraz przez wprowadzenie dominant wysokościowych. Analizując oddziaływanie wizualne staramy się wyłapać ryzyko wystąpienia znaczącego negatywnego wpływu na krajobraz kulturowy (można rzec błędu grubego w planowanym layoucie), gdyż ochronę dziedzictwa kulturowego zapewniają już dokumenty planistyczne. Wpływ farmy na krajobraz może być elementem przeważającym za którymś z wariantów nowej inwestycji albo może mieć istotne znaczenie przy analizie repoweringu. Ocena oddziaływania wizualnego farmy wiatrowej może być pomocna w unikaniu konfliktów społecznych przez niejako oswajanie społeczności lokalnej z nowym krajobrazem, który to krajobraz ma wartość emocjonalną dla mieszkańców.
Analizy wpływu FW na krajobraz wykonywaliśmy z powodzeniem przed ustawą 10 H i wykonujemy dziś. Na podstawie dostępnych wytycznych, po wprowadzeniu autorskich modyfikacji opracowaliśmy wewnętrzną metodykę oceny oddziaływania farm wiatrowych na krajobraz. Proces oceny obejmuje m. in. analizę dostępnych audytów krajobrazowych, wizytę terenową z pozyskaniem dokumentacji fotograficznej, obliczenia symulacyjne zasięgu widoczności turbin wiatrowych wykonane w oprogramowaniu GIS, wizualizacje w systemie windPRO i ocenę siły oddziaływania wizualnego przy użyciu edytora graficznego. W obliczu rosnących powiązań między energetyką a sztuczną inteligencją pojawia się pytanie, kiedy część z wymienionych zadań przejmie AI. Możemy powtórzyć za Microsoft, że pracujemy nad wykorzystaniem mocy sztucznej inteligencji do zrównoważonego rozwoju, zdobywania wiedzy o środowisku i podejmowania odpowiednich działań. Śledzimy zmieniające się technologie, ale nasze podejście zawsze pozostaje rzetelne i zdroworozsądkowe. Artykuł taki jak ten może zostać z powodzeniem wygenerowany przez ChatGPT, natomiast wizualizacja farmy wiatrowej wykonana przez AI na razie pozostawia wiele do życzenia.
