W ubiegłym tygodniu branża wiatrowa w Polsce miała swoje coroczne święto. Było to wydarzenie wyjątkowe, Stowarzyszenie obchodziło 25 jubileusz, impreza odbywała się w nowym miejscu, pierwszy raz po zmianie władzy parlamentarnej. Rekordowa liczba uczestników dała świetny klimat, ciekawe panele dyskusyjne i niekończące się rozmowy kuluarowe.
- Świetna organizacja PSEW i niespotykana wcześniej liczba uczestników spowodowały, że impreza stała się wieloformatowa. Od merytorycznych paneli i wąskich spotkań w grupach przez wydarzenia sportowe po równoległą imprezę niesamowitej skali.
- Dominował optymizm, co u bardziej doświadczonych uczestników rynku racjonalnie katalizowany świadomością dalszych wyzwań. Podsumowałbym, że „Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej, tylko musimy na to zapracować i nie zmarnować szans.”
- Na lądzie rozmowy ogniskowały się wokół niedawno uwolnionego potencjału oraz możliwych usprawnień w przepisach i eliminacji kluczowych ograniczeń. Z zadowoleniem podchodzę do planowanych aktualizacji branżowych standardów w ujęciu kluczowych komponentów i cieszę się, że możemy w tym uczestniczyć wnosząc cegiełkę doświadczeń Ambiens.
- W rozmowach kuluarowych głośniej zaczyna wybrzmiewać temat repoweringu, nad którym pochylamy się metodycznie z zaprzyjaźnionymi developerami z bardziej doświadczonych rynków.
- Morska energetyka wiatrowa obok zaawansowanych projektów wydaje się skupiać na fazie II, gdzie dominują rozmowy o partnerstwach, nowym podejściu do permittingu, mądrym wykorzystaniu doświadczeń zagranicznych w krajowych realiach oraz zasobach i kompetencjach, które nieustannie muszą być szeroko rozwijane.
- Pomiędzy starymi branżowymi przyjaciółmi, pojawiła się świetna grupa młodych ludzi. Ludzi zaciekawionych, świeżych nieskażonych ograniczeniami w stylu „nigdy”, „zawsze”, „nie da się”. Przed tymi bardziej doświadczonymi graczami ważna misja w zaproszeniu do wspólnej pracy, uwzględnianiu głosu nowego wiatrowego pokolenia i dalej ustąpieniu miejsca w wielu obszarach. Zarówno tych projektowych, jak i w debacie, gdzie my branżowe dinozaury (do grona których z 15 letnim doświadczeniem się zaliczam) możemy być ograniczeniem w dynamicznym i kreatywnym środowisku.
- Z dużym optymizmem odnotowałem obecność szefostwa PSE oraz GDOŚ, i to nie tylko świadomie zaangażowanych w panele dyskusyjne ale również dostępnych w kuluarach i otwartych na rozmowy. To nowa jakość, bardzo potrzebna.
- Do specyficznych wyzwań, obok listowanych przez PSEW, dodałbym kwestię „ESG”. Dyrektywa CSRD i standaryzacja ESRS odnoszą się do podmiotów i korporacyjnych strategii, natomiast wymagania i oczekiwane zgodności instytucji finansowych w zakresie środowiska i społeczeństwa skupiają się na Projekcie, innych akcentach i zakresach. Umiejętne rozdzielenie, ale i polinkowanie tych obszarów stoi przed całą branżą. Na lądzie i morzu w obydwu fazach, dla podmiotów publicznych na gruncie NFRD już w roku 2025 raportując za rok 2024. Najciekawsza sytuacja dotyczy SPV partnerskich.