W przepięknej stolicy Szkocji, Edynburgu, w dniu 07.09.2024 r. odbyła się pierwsza, międzynarodowa konferencja pn. „Marine Mammal Mitigation & Monitoring Conference”organizowana przez Marine Mammals Observer Association (MMOA) oraz Institute of Marine Engineering Science (IMarEST), w której jako firma mieliśmy przyjemność uczestniczyć, reprezentowani przez Kingę Dobosz.
Na konferencji MMOA2024 mieliśmy okazję zgłębić temat monitoringu i mitygacji oddziaływań na ssaki morskie podczas takich działań jak: palowanie (metoda posadowienia turbin morskich farm wiatrowych), usuwanie niewybuchów (UXO), czy badania geofizyczne dna morskiego. W tej tematyce mogliśmy czerpać wiedzę z doświadczenia m.in. komitetu JNCC, który przygotował uniwersalne wytyczne pod te czynności, rekomendowane do użycia nie tylko na wodach UK.
Dyskutowano także o nowych rozwiązaniach w badaniach monitoringowych ssaków morskich z użyciem sztucznej inteligencji. Tradycyjna analiza wizualna jest często pracochłonna i niespójna, a integracja sztucznej inteligencji wraz z ludzką wiedzą specjalistyczną pozwoli na usprawnienie tych analiz.
Poruszone zostały również tematy dotyczące technologii i metod stosowanych do monitorowania hałasu podwodnego oraz projektowania skutecznych systemów nadzoru.
Choć prelegenci i uczestnicy byli z różnych krajów i sektorów branży morskiej, to wszyscy zgodnie stwierdzili, że istotna jest współpraca rządów i przemysłu, oraz wymiana informacji między specjalistami na poziomie międzynarodowym. Często jako kraje borykamy się z podobnymi problemami, jak chociażby brak zaktualizowanych wytycznych i regulacji prawnych dotyczących monitorowania oddziaływania realizacji inwestycji na ssaki morskie lub ich brak. Czerpanie z doświadczenia innych krajów jest wtedy konieczne.
Monitoring oraz minimalizowanie negatywnego wpływu pochodzącego ze źródeł antropogenicznych na ssaki morskie są niezwykle istotnymi zadaniami. Infrastruktura morska wciąż się rozwija stwarzając ryzyko dla ssaków morskich, wpływając tym samym na różnorodność biologiczną ekosystemów morskich.
Jako firma zajmująca się kompleksowym doradztwem wiemy jak ważna jest aktualizacja wiedzy i rozwijanie swoich kompetencji a także szukanie nowych rozwiązań czy inspiracji. Są to kluczowe aspekty rzetelnej i efektywnej pracy w doradztwie środowiskowym, dlatego doceniamy możliwość poszerzania wiedzy z zakresu ochrony ssaków morskich i wymiany doświadczeń ze specjalistami z innych krajów, które umożliwiła konferencja MMOA2024.