Krajowy Plan Odbudowy (KPO) w Polsce to złożony program strategii rozwoju po pandemii Covid. Wynika on z Europejskiego Instrumentu Odbudowy i wśród głównych obszarów wyszczególnia Energię. Dokument zaakceptowany przez Radę Ministrów został przesłany do Komisji Europejskiej. Polska ma być beneficjentem puli o wartości 58 miliardów euro.
Krajowy plan odbudowy i rozwoju wprost odnosi się do energetyki wiatrowej na lądzie i morzu. Kluczowe punkty:
- KPO ma wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz inwestycje w neutralizację zagrożeń oraz odnowę wielkoobszarowych terenów zdegradowanych i Morza Bałtyckiego.
- Zakłada się usprawnienia administracyjno-prawne, umożliwiające bardziej efektywne prowadzenie procesu inwestycyjnego morskiej energetyki wiatrowej w oparciu o rozporządzenia wykonawcze do Ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.
- Rozwój morskiej energetyki wiatrowej wymaga rozwoju portu instalacyjnego, wskazany do tej funkcji jest Port Gdynia.
- Przebudowa portów na Środkowym Wybrzeżu oraz dostępu do nich od strony morza (w tym falochronów), tak by umożliwić korzystanie z terminali serwisowych przeznaczonych do obsługi jednostek serwisowych offshore wind. Inwestycje obejmują porty Ustka i Łeba.
- W kontekście potencjalnego oddziaływania odnawialnych źródeł na środowisko RPO w ramach zasady „nie wyrządzania znaczącej szkody” wskazuje na istotę wagę oceny oddziaływania na środowisko.
- W ramach dekarbonizacji oprócz powstania morskiej energetyki wiatrowej zakłada się zwiększenie wykorzystania energii wiatrowej na lądzie. Dokument mówi wprost o nowelizacji reguły 10H i umożliwieniu lokalizacji turbin wiatrowych w mniejszej odległości w Gminach, które wyrażają na to zgodę. (dodatkowy potencjał 6-10 GW w kolejnych 10 latach)